March 25, 2015, awarding ceremony of winners of the 1st stage of the All-Ukrainian student’s Olympiad in the academic year 2014-2015

Olympiad lasted from December to March, during this period of time the Department and the University Administration organized competitions: made tasks, chose the jury, invited students, checked the answers and chose the winners.

Awarding ceremony gathered in the hall the smartest students, University Administration, NUPh faculty members and guests who wished to be the witnesses of honor. The best students were awarded by the NUPh Rector, academician of NAS of Ukraine, Professor V.P. Chernykh.

Festive atmosphere prevailed in the hall. In his welcome speech Rector V.P. Chernykh told about his own scientific path, first steps in competitions and Olympiads, success of his first graduates. Valentyn Petrovych urged young people to strive for new victories, not to stop and go the extra mile, and always remember their Alma Mater – National University of Pharmacy, which contributes to their professional growth.

Olympiad winners received certificates and acknowledgements to their parents for bringing up successful students.

Winners of the first stage of the All-Ukrainian student’s Olympiad in the academic year 2014-2015:

Specialty “Pharmacy”

І place – Vozna Ilona Oleksandrivna, 4th course, group 1 “Pharmacy”

ІІ place – Noskova Yuliia Olegivna, 4th course, group 1 “Pharmacy”

ІІІ place – Ognieva Iryna Volodymyrivna, 4th course, group 9 “Pharmacy”

Specialty “Industrial Biotechnology”

І place – Lobanova Anna Viacheslavivna, 3rd course, group 1 “Industrial Pharmacy”

ІІ place – Soloviova Alina Volodymyrivna, 4th course, group 1 “Industrial Pharmacy”

ІІІ place – Dadomatov Dmytro Sadykovych, 3rd course, group 1 “Industrial Pharmacy”

Specialty “Economics of Enterprise”

І place – Grygorian Ruslan Grygorovych, 4th course, group 1 “Economics of Enterprise”

ІІ place – Gliuskina Ganna Pavlivna, 5th course, group 1 “Economics of Enterprise”

ІІІ place – Gorchakova Valeriia Gennadiivna, 5th course, group 1 “Economics of Enterprise”

Specialty “Management of organizations and Administration”

І place – Baklanova Ruslana Igorivna, 4th course “Management of organizations and Administration”

ІІ place – Kushchenko Anzhela Vasylivna, 5th course “Management of organizations and Administration”

ІІІ place – Khachatrian Alona Anatunivna,  Shyshkina Alina Oleksandrivna, 5th course “Management of organizations and Administration”

Speciality “Marketing”

І place – Ausheva Alina Sergiivna, 5th course, group 1 “Marketing”

ІІ place – Kostiuchenko Olga Kostiantynivna, 4th course, group 1 “Marketing”

ІІІ place – Nikolaieva Yuliia Yevgeniivna, 5th course, group 1 “Marketing”

Subject “Pharmacology”

Students of the Pharmaceutical Faculty, 2nd course SSE

І place – Gordii Karyna Romanivna, SSE- 5

ІІ place – Nikolaienko Olena Dmytrivna, SSE- 5

ІІІ place – Korobkova Galyna Oleksandrivna, SSE- 1

Students of the Faculty for Foreign Citizens’ Education

І place – Nibal Sabra (training in English) group 4

ІІ place – Khlas Hitazi (training in English) group 4

ІІІ place – Ulugbek Umarov CIS-04

Subject “Ukrainian language”

І place – Zudova Yevgeniia Yuriivna, 1st course, group 21 “Pharmacy”

ІІ place – Mozgova Tetiana Viktorivna, 1st course, group 12 “Pharmacy”

ІІІ place – Burlutska Iryna Maksymivna, 1st course, group 4 “Pharmacy”

Subject “Latin language”

І place – Konovalenko  Yevgen Vadymovych, 2nd course, group 1 “Pharmacy”

ІІ place –Tirpak Oleksanda Mukhailivna, 2nd course, group 1 “Pharmacy”

ІІІ place – Dmytrenko Iryna Sergiivna, 2nd course, group 1 “Pharmacy”

Subject “Medical Biology”

І place – Dorovskyi Dmytro Oleksiiovych, 1st course “Pharmacy”

ІІ place – Konovalenko Yevgen Vadymovych, 2nd course, group 1 “Pharmacy”

ІІІ place – Lytvynenko Yevgen Yuriiovych, 2nd course, group 1 “Pharmacy”

Subject “Microbiology, Virology and Immunology”

І place – Gordii Karyna Romanivna, 2nd course, group 5 “Pharmacy” SSE- 5

ІІ place – Nikolaienko Olena Dmytrivna, 2nd course, group 5 “Pharmacy” SSE

ІІІ place – Shkeliberda Yuliia Viktorivna, 2nd course, group 1 “Laboratory diagnosis”

Subject “English language”

І place – Babchenko Anastasiia Andriivna, 1st year, group 4 “Pharmacy”

ІІ place – Blyzhenskyi Andrii Yevgenovych, 1st course, group 1  “Technology of pharmaceuticals”

ІІІ place – Osadchuk Valeriia Oleksandrivna, 1st course, group 15 “Pharmacy”

Subject “German language”

І place – Vezhychanina Kseniia Oleksandrivna, 1st course, group 1 “Marketing”

Subject “Life Safety”

І place – Melnyk Roman Oleksandrovych, 3rd course, group 16 “Pharmacy”

ІІ place – Petrenko Anastasiia Oleksandrivna, 3rd course, group 22 “Pharmacy”

ІІІ place – Datska Yana Pavlivna, 3rd course, group 15 “Pharmacy”

Subject “Fundamentals of labor protection”

І place – Dobrova Anna Olegivna, 3rd course, group 1 “Pharmacy”

ІІ place – Andrieieva Valeriia Viacheslavivna, 3rd course, group 1 “Pharmacy”

ІІІ place – Nesterenko Yuliia Oleksandrivna, 3rd course, group 21 “Pharmacy”

We you wish new achievements, accomplishments and success in all future trials!